Hotel ŠTEKL v srdci Českého ráje

Z historie hotelu Štekl

Hotel Štekl je pojmenován po svém zakladateli, Karlu Šteklovi, který roku 1895 postavil tento objekt na skalním pískovcovém masivu vedle zámku Hrubá Skála. Původně na tomto místě stála hospodářská budova /stodola/, která sloužila jako zázemí k hostinci vedle zámku Hrubá Skála.

Karel Štekl, původně sládek, syn hostinského ze Slaného u Prahy se oženil s dcerou hostinského Pitry na Hrubé Skále a v roce 1895 zde postavil tento hotel pravděpodobně dle předlohy pevnosti Miramare u Terstu, která také ční na skalním masivu.

Hotel byl provozován hlavně v letním období, kdy poskytoval služby převážně pro pražské rodiny v prostorných stylově zařízených pokojích. V hotelu byly tři restaurační prostory, dva z nich sloužily jen pro hotelové hosty a třetí největší i pro denní návštěvníky. Tato třetí restaurace zůstala zachována i s původním překrásně zdobeným stropem. Ostatní dvě /jedna v loveckém slohu a druhá spíše komorní/ byly bohužel změněny na provozní pracoviště v době přestavby v roce 1967. Každé podlaží bylo jiné a tomu odpovídala velikost a vybavení pokojů. Pokoje byly vybaveny slohovým nábytkem a ve velkých pokojích byla i krásná kachlová kamna.

Překrásné prostředí Českého ráje bylo navštěvováno i významnými hosty. Hotel navštívil známy český spisovatel Karel Čapek, na celé léto zde jezdil univerzitní Profesor a člen AV Dr. Vladimír Knichal a také čeští malíři i spisovatelé. V roce 1967 byl hotel vnitřně změněn, přestavěn a přizpůsoben k účelu Odborové rekreace ROH.

V roce 1991 byl objekt opět vnitřně přebudován s cílem postupně vrátit alespoň duch a klima hotelu, kterému byl původně určen., tj. k pohodlnému a klidnému prostředí, kde host bude moci plně vychutnat krásy přímo v centru Českého ráje.